Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to stolica Bieszczad. Na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej rozciągają się Ustrzyki Dolne. Dzieje dawnych Ustrzyk sięgają XV wieku, kiedy to Jan Olbracht podarował właśnie te bieszczadzkie ziemie Iwonii Janczonowiczowi. Właśnie w Ustrzykach Dolnych najpopularniejszym sportem jest narciarstwo, jest to jeden z najpopularniejszych sportów w Bieszczadach. Szaleństwa na stoku będą jeszcze fajniejsze, gdy pozna się uroki Bieszczad z bliska, trasy narciarstwa biegowego są nie tylko długie, ale i atrakcyjne widokowo. Sporty wodne zaś można uprawiać na Jeziorem Solińskim, w tych okolicach można odwiedzić Solinę i Polańczyk.


Wznoszą się w tej miejscowości także dwa kościoły rzymskokatolickie: neogotycki pw. Matki Boskiej Królowej Polski wraz z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz świątynia pw. Wniebowzięcia NMP z 1743 roku. Oprócz tych zabytków w Ustrzykach zwiedzić można dwie murowane cerkwie, z 1831 i 1874 roku i budynek synagogi z roku 1870 wraz z cmentarzem żydowskim. Nie zapomnijcie o zwiedzaniu muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego wybudowanego na początku lat 70-tych XX wieku. Muzeum to należy do największych muzeów przyrodniczych w Polsce, w swojej ekspozycji ukazuje dzieje przyrodnicze Bieszczadów. W Ustrzykach Dolnych znalazło się także miejsce na kilka festiwali oto one: Karpacki Jarmark Turystyczny, Dni Ustrzyk Dolnych oraz Przegląd Filmów Górskich.
Turystyka górska też ma swój początek w Ustrzykach Dolnych, w tym miasteczku utworzono 5 szlaków turystycznych, z trasami rowerowymi i szlakiem drogowym z architekturą drewnianą.